پاسخ به سوالات​

برخی از سوالات کاربران

درود بر شما دوست عزیز در نکته اول باید بگم که شما قبل از شروع هر مرحله از اجرای کار باید دستور کار (نه گزارش) متناسب با شرایط اجرای کار رو به مالک بدهید که این دستور کار دو نسخه می باشد، که باید به امضاء مالک یا وکیل مالک برسد و تاریخ و نام مالک رو هم داشته باشد و در انتهای دستور کار مالک محترم بنویسید که ” دستور کار فوق در تاریخ ………………………. به اینجانب ……………………… ابلاغ و تفهیم گردید” امضا و اثر انگشت هم الزامی است. و در آخر یه نسخه به مالک داده شود و دستور پیوست گزارش گردد. در صورتیکه مالک از امضاء دستور کار یا هر برگه دیگری استنکاف کند، دستور کار تنظیم و به ایشان ابلاغ قضایی شود.

2-  اگر تو نقشه های تایید شده معماری عرض باکس راه پله 2 متر داده شده باشد تکلیف چیه؟ آیا تک ناظر وظیفه ای داره؟

در کارهای تک ناظره تمام مسئولیت های بر عهده مهندس ناظر (سازه یا معماری) می باشد، پس مهندس تک ناظر باید نقشه های سازه، معماری، برق و مکانیک رو بررسی کنه و در صورتیکه ایرادی رو دید با طراح مربوطه مکاتبه کنه تا نقشه ها اصلاح بشه، پس اگر نقشه های معماری تایید شده در عرض باکس راه پله مغایر با ضوابط و محدودیت های مباحث 22 گانه باشه حتما باید اصلاح بشه و گزارش به مرجع صدور پروانه (شهرداری) زده بشه، در غیر اینصورت مسئولیت تام برعهده مهندس تک ناظر می باشد.

3-اینکه میگن باید برای ساختمون های بالای 10 طبقه باید ارشد باشی یا کارشناسی ارشد یا پایه ارشد منظور چیه؟

منظور از ارشد در ساخت و سازهای شهری پایه ارشد می باشد، در کارهای نظام مهندسی پروانه های اشتغال مطابق با صلاحیت می باشد که در درجه اول پایه 3 هست، بعد از گذشت چهار سال به پایه 2 ارتقا می یابد، بعد از گذشت پنج سال به پایه 1 ارتقا می یابد و در آخر بعد از گذشت شش سال پایه ارشد ارتقا پیدا میکند

وظیفه اصلی تای بیم ها یا کلاف های میانی جلوگیری از پیچش تیرچه ها (تیرهای T شکل) و توزیع یکنواخت بار روی سقف تیرچه بلوکه و همچنین در محل هایی که بار منفرد وجود داشته باشه، کلاف میانی اجرا می شود. یکی دیگه از وظایف تای بیم ها کاهش لرزش سقف تیرچه بلوک می باشد. فاصله سنجاقی ها در کلاف میانی 25 سانتیمتر می باشد.(منبع: نشریه 543 دستورالعمل سقف های تیرچه بلوک)

در صورتیکه گودبرداری به صورت کامل انجام نشده باشه و تنها محل نوارهای فونداسیون برداشته شده باشه خاکهای جزیره به همون شکل باقی می ماند و از آجر فشاری به عنوان قالب ماندگار برای اجرای فونداسیون استفاده میشه و از نظر شمع بندی زیر سقف مشکلی پیش نمیاد، اما اگر کل خاک فونداسیون برداشته بشه، قالبندی یا با آجر فشاری با بصورت قالبندی فولادی انجام میشه و بعد از بتنریزی جزیره های مربوط با مصالح مناسب باید پر بشه تا استحکام کافی رو برای تحمل وزن ناشی از سقف بر روی شمع بندی داشته باشه تا باعث فرو رفتن جک و فرو ریزش سقف نشه، بهتر است از قلوه سنگ استفاده بشه که هم استحکام کافی داره و هم به عنوان بلوکاژ کاربرد مناسبی جهت عدم نفوذ رطوبت به سطح فونداسیون داره.

 ضخامت فونداسیون نسبت به نقشه درست اجرا شده است، اما 10 سانتیمتر پایین تر است. از نظر سازه ای هیچ مشکلی بوجود نمیاد چه بسا که بهتر هم هست، بدلیل اینکه در تزازهای منفی دیگه نگران عمق یخبندان هم نیستیم، اما مشکلی که وجود داره در رابطه با معماری هست، اول از همه ارتفاع ساختمان مورد ساخت نسبت به ساختمون های مجاور متفاوت خواهد بود و سیمای شهر رو بهم میریزه و از آن مهمتر مسئله کد ارتفاعی روی فونداسیونه، اگر که دقت کنید کدهای ارتفاعی روی نقشه های سازه معمولا 30- یا 40- داده میشه که شما با اجرای کف سازی پارکینگ به کد 0.00 یا حتی کد 10+ سانتیمتر میرسید و اگر این اتفاق نیفته و پایینتر یعنی منفی باشه اونوقت احتمال اینکه در فصل بارش آب های ناشی از بارندگی به پارکینگ راه پیدا کنند خیلی زیاده و برای مهندس ناظر دردسر ساز خواهد شد.

برای اینکه بتوانیم شما را در اومور مرتبط با عمران بیشتر راهنمایی کنیم یا اینکه اگر در مورد دوره ای یا کتابی سوالاتی ذهن شما را درگیر است میتوانید اینجا سوالات خود را مطرح کنید تا بتوانم شما را به خوبی راهنمایی کنم.