مشاوره رایگان

09128035779

بلاگ

سوالاتی که بعد از آزمون نظام مهندسی پیش میاد

سوالات بعد از آزمون نظام مهندسی

 

1. بعد از قبولی تو آزمون نظارت و اجرا چه کاری باید انجام بدیم؟

اگر عضو نظام مهندسی نیستی که باید عضو بشی، تا بتونی پروانه اشتغال رو بگیری.

بعد از عضویت باید اقدام به گرفتن پروانه اشتغال بکنیم (برای آزمون نیاز نیست عضو باشیم).

قبل از قبولی تو آزمون نیازی به عضویت نیست، چون اگر عضو باشیم هیچ مزایایی نداره به جز اینکه باید هر سال یه حق عضویت سالانه پرداخت کنیم.

اگر که قبول شدیم و تمام این کارها رو انجام دادیم، بلافاصله نریم کار بگیریم، چرا؟ چون نظارت و اجرا شغل پر ریسک و خطرناکیه_ اول آموزش ببینیم بعدش وارد بازار کار بشیم.


2. آیا بعد از قبولی در آزمون نظارت، اجرا و طراحی می تونیم تو هر 3 زمینه فعالیت داشته باشیم؟

می تونیم هر 3 رشته رو به عنوان صلاحیت پشت پروانه داشته باشیم، اما نمی تونیم همزمان از 3 صلاحیت استفاده کنیم یعنی اینکه می تونیم نظارت و طراحی را همزمان یا طراحی و اجرا را به صورت همزمان داشته باشیم و فعالیت کنیم، اما نظارت و اجرا به صورت همزمان نمی تونه فعال باشه.


3. آیا می تونیم طراحی، نظارت یک ساختمان را به صورت همزمان به عهده گرفت؟

بله می تونیم به صورت همزمان در یک ساختمان ناظر و طراح باشیم.


4. اجاره پروانه اشتغال نظام مهندسی به شرکت حقوقی چگونه است؟

هر شخصی اگر بخواد، خودش به تنهایی میتونه بصورت حقیقی فعالیت داشته باشه یا میتونه پروانه خودش رو طی یک قراردادی به شرکت حقوقی واگذار کنه و طی توافق صورت گرفته مبلغی را به عنوان اجاره پروانه اشتغال دریافت کنه، اما باید از شرکتی که با آن قرارداد می بنده اطمینان کامل داشته باشه، چون مسئولیت حقوقی برای خودش ایجاد می کنه.


5. برای پروانه اشتغال حتما باید کارت پایان خدمت داشت؟

برای شرکت در آزمون و حتی قبولی در آزمون نیاز به داشتن کارت پایان خدمت نیست، اما برای فعال سازی پروانه اشتغال نیاز به کارت پایان خدمت هستش.

تذکر: افرادی که کارت پایان خدمت ندارند و حتی افرادی که دارند بعد از قبولی در آزمون دقیقا 3 سال فرصت برای اخذ پروانه اشتغال دارند، در غیر این صورت پس از زمان سپری شده، قبولی در آزمون لغو میشه و باید دوباره آزمون بدن.


6. آیا حین خدمت و تحصیل می توان پروانه اشتغال دریافت کرد؟

شرط شرکت در آزمون نظام مهندسی، گذشت 3 سال از اخذ مدرک لیسانس مرتبط هستش، پس در حین تحصیل نمی توان در آزمون شرکت کرد. در حین خدمت هم اگر 3 سال از اخذ مدرک کارشناسی سپری شده باشه مشکلی نداره، در غیر این صورت خیر.


7. بعد از قبولی در آزمون آیا نظام مهندسی دوره ای رو برای نظارت، اجرا و طراحی برگزار می کند؟

برای نظارت و طراحی معماری یا محاسبات سازه، دوره ای از طرف نظام مهندسی برگزار نمیشه. اما برای صلاحیت اجرا بصورت الزامی دوره هایی توسط نظام مهندسی به صورت محدود برگزار میشه که به صورت اجباری هستش اما هیچ دید اجرایی و کاربردی برای شخص جهت ورود به کارگاه نیستش.


8. آیا برای عضویت در سازمان نظام مهندسی کارت پایان خدمت لازمه؟

خیر، برای عضویت در سازمان نظام مهندسی نیازی به کارت پایان خدمت نیست. اما توصیه میشه تا قبل از آزمون در نظام مهندسی عضو نشید به دلیل اینکه هر سال حق عضویت رو باید پرداخت کنید که هیچ سودی هم برای شما نداره. بلافاصله بعد از آزمون که مطمئن بودید قبول میشید عضویت رو فعال کنید.


9. بعد از قبولی در آزمون و دریافت پروانه با صلاحیت های سه گانه (طراحی، نظارت، اجرا) چطور می توانیم وارد بازار کار شویم؟

نظارت؛ پس از فعال سازی پروانه اشتغال در زمینه نظارت، خود سازمان نظام مهندسی کارهای نظارتی رو به مهندسین دارای پروانه اشتغال ارجاع میده و نیازی به گشتن و پیدا کردن کار نظارت نیست.

اجرا؛ فعال سازی در زمینه اجرا میتونه همراه با طراحی یا به تنهایی باشه و با توجه به حقیقی بودن پروانه اجرا برای هر شخص و تعداد کار محدود فعال کردن پروانه اشتغال مجری حقیقی، منطقی به نظر نمیرسه. در نتیجه بهتر هست که صبر کنید تا ارتقاء پایه اتفاق بیفته.

طراحی؛ صلاحیت پروانه طراحی معماری یا محاسبات سازه می تونه به تنهایی یا همراه با نظارت یا اجرا باشه، نحوه کار گرفتن در صلاحیت طراحی به مراتب بهتر و حتی بیشتر از نظارت و اجراست، به دلیل اینکه تعداد نفراتی که پروانه محاسبات یا طراحی دارند، به شدت محدوده، اما مبلغ تعرفه آن از نظارت و اجرا کمتره ولی تمام تعداد کار مهندس با صلاحیت طراحی تکمیل میشه.

توصیه مهم: حتما حتما هر سه صلاحیت را شرکت کرده و داشته باشید چون که یه روزی ازش بهترین استفاده رو می برید و مسئله بعد اینکه زمانی که صلاحیت انجام کاری داشته باشید، مجوز و اجازه انجام اون رو دارید و اگر کاری مرتبط با آن را انجام بدید موردی نداره. اما اگه مثلا سرپرست کارگاه باشید، طراح ساختمان باشید یا کاری رو نظارت کنید که صلاحیت اون رو نداشته باشید، اگه اتفاقی برای اون ساختمان چه مالی چه جانی رخ بده با فرض اینکه شما هیچ تقصیری در رخداد حادثه نداشته باشید به علت عدم داشتن صلاحیت و دخالت در اون کار احتمال جبران خسارت ناشی از حادثه را خواهید داشت. مثال ساده این موضوع به این صورته که مثلا من مغازه دار هستم و پول دارم به عنوان یه سازنده مشغول به ساخت یه ساختمان میشم، اگه تو ساختمان حادثه ای اتفاق بیفته طبق قانون جزء مسببین حادثه هستم و باید خسارت پرداخت کنم ( مهندس بودن بدون داشتن صلاحیت یا پروانه اشتغال دقیقا مثل مغازه دار بودن هست)


10. اگر یه شخصی هم نظارت و هم اجرا را قبول شده باشد، بهتر است در کدام زمینه فعالیت کند؟

اینجا 2 تا سوال پیش میاد که آیا اون شخص به کدوم یکی بیشتر علاقه داره و آیا فردی شاغله یا خیر؟

آیا سوال مربوط به اینکه کدوم بهتره، از نظر مالیه یا خیر، جنبه علاقه دارده؟

اگر که شاغل هستید بهتره که کار نظارت رو قبول کنید، چون نیاز به حضور دائم شما نیست و باید جهت بازدید به صورت مقطعی به ساختمان سر بزنید و سر موعد به مرجع صدور پروانه گزارش کنید. اما یه مجری موظفه که اجرای کار رو بر عهده داشته باشه و باید تمام مراحل اجرایی ساختمان زیر نظر مجری صورت بگیره پس مجری ذیصلاح نباشید بهتره.

اینکه از نظر مالی کدوم یک از صلاحیت ها بهتره به فاکتورهای زیادی بستگی داره، مثلا:

اینکه کدوم شهر باشید، آیا تعداد ناظرین در اون شهر بیشتر هستش یا مجریان؟

آیا مجری ذیصلاح برای تمام ساختمان ها در اون شهر الزامیه یا خیر؟

توجه: از نظر مقررات ملی در همه ساختمان ها مجری الزامیه و اگر در شهری نباشه متاسفانه شهرداری و نظام مهندسی تخلف کرده اند !

تعداد کار مجریان حقیقی محدود و کمه (بستگی به شهرداری)

مبلغ مترمربع تعرفه نظارت در آن شهر چقدره؟

نتیجه گیری کلی: با توجه به شرایط بالا و کلیات موضوع اگر بخواهید به صورت حقیقی با پروانه اشتغال خودتون کار کنید نظارت هم از نظر مالی هم مسئولیتی و حقوقی بهتره.


11. سهمیه ناظر پایه 3 و درآمد میانگین آن چقدر است؟

هیچ عدد ثابتی برای درآمد مهندس ناظر نمی توان در نظر گرفت، چون که تعداد کارها و تعرفه ها در استان های مختلف متفاوته. تعداد کار مهندس پایه 3 طبق مبحث 2 مقررات ملی ساختمان 8 تعداد کار تا 5 سقف و 2000 مترمربع هستش.


12. برای اجرا، حقوقی کردن پروانه اشتغال بهتر است یا به صورت حقیقی؟

پروانه اجرا به صورت حقیقی تعداد کار کمتری داره که مطابق با هر استان متفاوت هستش که می توان با گرفتن مثلا یک کار یک مبلغی را به عنوان تعرفه دریافت کنید و اون کار زیر نظر شخص مهندس انجام بگیره و می تونه به کار خودش سرکشی کنه. (چون مالکین و سازنده ها زمین رو به مجری تحویل نمیدن و عملیات اجرایی توسط اوستا و بنا انجام میشه، عملا به این نوع کار مجری، مجری صوری گفته میشه).

اما در صورتی که پروانه اشتغال حقوقی بشه، دیگه دسترسی به پروانه تا زمان اتمام قرارداد وجود نداره و پروانه در اختیار شرکت خواهد بود و ممکنه چندین کار با عنوان شرکت ثبت بشه اما مبلغی که به مهندس جهت اجاره پروانه داده میشه تقریبا برابر مبلغیه که به صورت حقیقی کار رو گرفته.

 

دوره آموزشی مجری حرفه ای


  ( توضیحات محصول : دوره آموزشی مجری حرفه ای ( 0 تا 100 اجرا ساختمان بتنی

پیش نیاز: ندارد

مدرس: مهندس مسرور قریشی

"تک کاربره ( فعال روی یک سیستم )"

"همراه با گروه پشتیبانی و رفع اشکال تلگرامی"

" دوره بصورت دانلودی می باشد"

برای دریافت مشاوره رایگان میتونید به شماره 09128035779 مهندس امری تماس بگیرید

برای دیدن جلسات رایگان و سرفصل ها به توضیحات مراجعه کنید


نمایش محصول